Performens

„Czego chciała? Pomników dla tych, których dusze umarły. Jednak ta ziemia, która miała być spełnieniem jej marzeń, przestała być jej ziemią. Młoda kobieta porzuca życie w mieście, wybiera wiejski dom na rozstajnych drogach i … rozpoczyna się niesamowita opowieść. Opowieść, która zaskakuje czytelnika, bowiem nie wiadomo, co się wydarzy za chwilę i co się będzie działo dalej. Opowieść, która wciąga, bowiem jest nieprzewidywalna, zaskakująca i niebanalna. Dobrze podpatrzone środowisko wiejskie, ułomności ludzkie (podobne i na wsi, i w mieście), świetnie opisane dojrzewanie młodego chłopaka, pragnącego wyrwać się ponad przeciętność. I ona – kobieta, która chciała dobrze, a stworzyła … performens.” Maria Ulatowska, autorka książek „Domek nad morzem”, „Pensjonat Sosnówka”

***

„Kobieta, sfrustrowana pogonią za pieniądzem i doskonałością w biznesie, przeprowadza się na wieś, aby żyć w zgodzie ze sobą i naturą. Znacie? Otóż nie. U Karoliny Wilczyńskiej nic nie jest takie jak w popularnych ostatnio książkach o sielskiej wiejskiej egzystencji. Pisarka z niezwykłym znawstwem psychologii i stosunków międzyludzkich pokazuje jak marzenia zderzają się z rzeczywistością, jak wynaturzają się idee. „Performens” to książka realistyczna i symboliczna jednocześnie, to lektura pasjonująca i przejmująca do szpiku kości, niejednoznaczna, odzierająca ze złudzeń, a zarazem ukazująca piękno świata, dająca nadzieję.” Magdalena Zimniak, autorka książki „Willa”

***

”Czasami jedna podświadoma myśl, wypowiedziana głośno, spełnia się. Czasami, chcąc zmienić nasze życie, potrafimy je zmienić. Często przekonujemy się, że marzenia spełniają się nie tak, jak tego pragnęliśmy. Czy jest możliwe, by marzenia przeobraziły się w Talk-show – Cmentarz. Przesłania wstępne? Czy jest możliwe – niemożliwe? Przeczytajcie, a zadacie sobie wiele pytań?” Jolanta Kwiatkowska, autorka książek „Rozsypane wspomnienia”, „Przewrotność dobra”

***

”„Performens” Karoliny Wilczyńskiej… Przede wszystkim zaskok. Jeśli ktoś, po przerzuceniu paru kartek, liczy, że poczyta sobie do poduszki kolejny sielski romans, to się dość mocno rozczaruje. Owszem, romansu też tu nie zabraknie. Miłość to w końcu nieodłączny element życia, a to życie właśnie jest głównym tematem tej powieści. Będzie także piękny dworek w wiejskim plenerze. Lecz odnajdziemy tutaj nie tylko romantyczne uniesienia i uroki krajobrazu. Nie unikniemy głębszej refleksji ani wędrówki po zakamarkach ludzkiej duszy. Będziemy musieli zaangażować nie tylko nasze emocje oraz zmysły, lecz także intelekt. Symboliczny tytułowy performens – szczególna idee fixe Nadii, bohaterki książki – da nam okazję do przemyśleń, a może nawet i do przewartościowania własnych wspomnień czy marzeń. Bogata, intrygująca, nastrojowa książka. Serdecznie polecam!” Anna Klejzerowicz, autorka książek „Cień Gejszy”, „Czarownica”

***

”Sielankowość pierwszej części to cisza przed burzą. Co dzieje się, gdy w spokojnej wsi pojawią się przedstawiciele mediów? Jak dużo może kosztować realizacja marzeń? Czy warto próbować? Jaką decyzję podejmie Nadia? Wiele pytań, a z każdą stroną pojawiają się kolejne. Do tego miłość, sekta i niespełniony poeta. A zakończenie? Nieprzewidywalne!” Katarzyna T. Nowak, autorka książek „Moja mama, czarownica”, „Kasika Mowka”

***

Moja debiutancka powieść „Performens” ukazała się po raz pierwszy 2 października 2006 r. nakładem Wydawnictwa Autorskiego. Powstała z połączenia moich marzeń oraz obserwacji czynionych w miejscach różnych. W związku z tym wiele opisanych sytuacji miało miejsce, ale równie wiele nigdy się nie zdarzyło. Wielu bohaterów żyje w pewnej podkieleckiej wsi. Główna bohaterka to nie ja. Kilku bohaterów pojawiło się w mojej głowie nieoczekiwanie i zażądało swojego miejsca. Sławko, na szczęście, chyba nie istnieje. Chciałabym, żeby istniał Błażej.



Do posłuchania

Fragmenty „Performensu” czyta Bogdan Ferenc

Nagrania powstały dzięki portalkowi Przeczytamy.pl


Recenzje do poczytania:

NIEnaczytana
Leniwiec Literacki
Granice.pl
Pod kocem z książką w ręku
Pisany inaczej
Szczur w bibliotece
Śladami książki
Moje książki
Spacer pomiędzy książkami
Bez przebaczenia
Cynamonowa bibliotekarka
BJC czyta
Pasje i fascynacje mola ksiązkowego
Ejotkowe postrzeganie świata